„Celkově mi to rozšířilo obzory,“ říká Martina po trenérském kurzu

15/12/2017

Martina Marešová se jako jediná z týmu nebála a našla si čas zúčastnit se trenérského kurzu pořádaného na Joudrs. Díky němu se z ní stane nová vedoucí našeho holčičího týmu a Kač Mrázová si dopřeje zasloužený odpočinek.

Autor: Markéta Bakičová

Školení trenérů III. třídy trvalo celkem šest dní a už jen z programu bylo jasné, že bude nabité zajímavými přednáškami. Mezi přednášejícími nechyběla taková jména jako je Tomáš Kusý nebo třeba Eva Rychtaříková. „Každý, kdo nás učil, měl letité zkušenosti, které nám dokázal pochopitelnou formou předat,“ říká Martina. Ta šla na kurz sama, ale hned ve dveřích potkala dvě hráčky Kladna a trenéra Blesk Jablonec, které zná ze III. ligy. „Bála jsme se, že tam budu sama, ale opět se ukázalo, že softballové prostředí je velmi uvolněné a kamarádské,“ dodává. Celý kurz zhodnotila v následujícím rozhovoru.

Jak se ti přednášky líbily?

Šest bloků, ze kterých se školení skládalo, bylo dobře připravených a každý kdo nás učil, měl letité zkušenosti, které nám dokázal pochopitelnou formou předat. Každý školitel vlastně začínal slovy: „Takhle to učíme my, není to dogma. Kdyby tu byl někdo další, dozvíte se zas něco jiného.“ Od začátku se školitelé snažili, abychom se nebáli na cokoli ptát. Po každém úseku se nás ptali, co nás napadá, na co konkrétně se chceme zeptat, jaké jsou naše zkušenosti. Ani nevadilo, když se účastníci ptali hned během výkladu, školitelé vždy rádi a ochotně odpovídali.

Bylo to pro tebe přínosné?

Určitě! Hlavně co se týká techniky házení, chytání a pálení. Nikdy jsem jako dítě neprošla řádným tréninkem a tak mám některé pohyby naučené, jak to zrovna přišlo a teď po pár letech mě ze špatné techniky začíná občas něco pobolívat. Například loket. Teď už ale tuším čím to je, vím jak pohyb ruky provádět správně a můžu na sobě přes zimu makat.

Čí přednáška nebo cvičení bylo nejzajímavější?

Nejvíc se mi líbil první blok s Evou Rychtaříkovou o pálce. Tam jsem si toho odnesla pro sebe nejvíc. Třikrát jsem v tělocvičně švihla, podívala se na mě a teď mám celou zimu na čem pracovat. Tuhle část bych doporučila pro celý náš klub! Dokázala jasně identifikovat chyby v pohybu, které dělám a poradila mi, jak je napravit.

Byla pro tebe zajímavá lekce nadhozu, i když ho neděláš?

Sama sice neházím, ale naopak nadhozy chytám. Nejen pro to byla i tato lekce zajímavá. Musím vědět, jak nadhazovačce v zápase pomoct a jak ji podpořit. Znalosti o nadhozu mi v tomto směru (podle mě) pomohou. Navíc, když vám o nadhozu povídá Tomáš Kusý, který trénuje ženskou reprezentaci, sám házel a o nadhozu ví první poslední, je to další bonus!

Přišlo ti školení dlouhé?

Některá témata, která se věnovala pouze trénování, které já osobně hned tak nevyužiju, ano. Ale i tak to bylo velmi přínosné. Člověk si našel ve všem určitá pozitiva a poznatky pro osobní rozvoj.

Co ses dozvěděla nového?

Třeba kolik dělám ve všem chyb! 🙂 A že házení může být složitější než kvantová fyzika. Že existuje tolik drobností, které odlišují dobré hráče od těch excelentních. Celkově mi to rozšířilo obzory o složitosti tohoto sportu. Odnáším si ze školení mnoho nových znalostí, které bych ráda přes zimu v tělocvičně přetavila do svých dovedností.

Doporučila bys to ostatním, kteří s účastí váhají?

Stoprocentně! Bloky o pálení a chytání bych nařídila povinně navštívit každému nováčkovi, který si po jednom odpalu začne myslet, že to půjde samo a není to věda. Protože ona to věda je a bez drilu a poctivého tréninku se nikdo neposune.